Příběh medvídka Pú:-)

3. října 2008 v 12:01 | Bedrunka
Nakladatelství EGMONT oslavuje s Medvídkem PúPříběhy o Medvídkovi Pú a jeho přátelích ze Stokorcového lesa jsou klasikou v literatuře pro nejmenší. Byly přeloženy do desítek jazyků a milují je děti na celém světě. Medvídek Pú s nimi totiž sdílí naivní, nezkrotnou zvědavost. V očích dospělých si Pú uchovává nejkrásnější známky dětství: bere svět, jaký je, a ten svět je plný kouzel, legrace a věrného přátelství.Medvídek Pú (anglicky Winnie the Pooh) původně vznikl, když syn A. A. Milna - Christopher Robin, tedy Kryštůfek Robin- dostal k prvním narozeninám plyšového medvídka. Nejdřív mu dali jméno Edward, ale to se pak změnilo na Winnide the Pooh. Hračka to jméno získala na památku po Winnipeg - kanadské medvědici z londýnské zoo - a labuťákovi, kterého Christopher Robin pojmenoval Pooh.

Milne byl skvělým pozorovatelem, takže přízeň, kterou věnoval jeho syn Kryštůfek Medvídkovi Pú, se mu stala podnětem ke psaní.
Púovy příhody byly zpočátku kratší pohádky na dobrou noc, ale brzy dostaly knižní podobu a putovaly k dětem do celého světa. Roku 1926 vydal Milne poprvé "Medvídka Pú" s ilustracemi anglického výtvarníka Ernesta H. Sheparda.

Hned rok poté vyšla Medvídkova chaloupka (The House at Pooh Corner). Walt Disney, na jiném kontinentě a o desetiletí později, patřil k tisícům rodičů, kteří se svými dětmi četli příběhy Medvídka Pú a jeho přátel. Roku 1961 zakoupil práva na využití postaviček ze Stokorcového lesa a začal uvažovat o celovečerním animovaném filmu. Později změnil plány a rozhodl se natočit tři krátké filmy, z nichž každý vycházel z jednoho původního Milneho příběhu.

Veterán disneyovských filmových produkcí Wolfgang Weitherman byl jmenován producentem a režisérem a talentovaná dvojice tvůrců hudebních písniček - Richard. M. a Robert B. Shermanovi - složili mimo jiné písničky k muzikálu "Mary Poppins" - měli napsat k Milneho knížce texty písní. Ty zhudebnil Buddy Baker a osobně dirigoval orchestr, který písničky nahrál.Disney si uvědomoval, že lidé se rádi vracejí do dětství, a proto trval na tom, aby se grafici co nejvíc inspirovali postavami kouzelných ilustrací Ernesta Sheparda. Po schválení návrhů vznikly jejich trojrozměrné modely. Vcelku si podobu Shepardových kreseb zachovaly. Celkem pracovalo na vytvoření animované verze klasických Milneho pohádek více než třicet ilustrátorů.

Než začala vlastní práce na filmu, bylo potřeba natočit dialogy. A tohoto natáčení se zúčastnila celá řada hollywoodských hvězd první velikosti.

Herec Sterling Holloway, který propůjčil svůj hlas Kočce Šklíbě z "Alenky v říši divů", byl obsazen coby Medvídek Pú. Herec John Fiedler poskytl hlas bojácnému Prasátku; Paul Winchell ho propůjčil splašenému Tygrovi a Sebastian Cabot se stal vypravěčem méďových příhod.

4. února 1966 byl film "Medvídek Pú a medový strom" (Winnie the Pooh and the Honey Tree) uveden do kin. Krátce nato začala společnost Disney s produkcí druhého filmu, později oceněného Oscarem, "Medvídek Pú a bláznivý den" (Winnie the Pooh and the Clustery Day). Do kin se dostal až po smrti Walta Disneye, v roce 1968. Studio Disney pokračovalo v původních Waltových záměrech a vytvořilo třetí film "Medvídek Pú a Tygr" (Winnie the Pooh and Tigger Too), který se do kin dostal roku 1974. V roce 1977 se všechny tři filmy spojily do jednoho celovečerního pod titulem "Příhody Medvídka Pú". Avšak k zpracování do filmové podoby zbýval ještě jeden příběh, a proto v roce 1983 vznikl "Medvídek Pú a Ijáčkovy narozeniny" (Winnie the Pooh and a Day of Eeyore).

Dnes je Medvídek Pú Walta Disneye obyvatelem dětských snů všude na světě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama